Reklama na Instagramu

Reklama na Instagramu: jednoduchý návod. Pojďme si ještě připomenout, proč je dobré mít na Instagramu firemní profil (tuto možnost najdete v nastavení v sekci Nastavení firmy).

 • můžete promovat příspěvky,
 • můžete přidávat značkový (placený) obsah do Instastories,
 • můžete označovat produkty v příspěvku,
 • můžete pod svým profilem přidávat příspěvky na Instagram TV,
 • můžete si kdykoliv zkontrolovat statistiky návštěvnosti nebo výkonnosti,
 • můžete si na profil přidat tlačítko Volat, E-mail nebo Trasa, aby se vám mohli fanoušci snadno ozvat.

Abyste mohli všechny tyto funkce využívat, přepněte si účet na firemní profil. Pro dokonalý přehled o reklamách byste si ještě měli aktivovat Business Manager. Je to prostředí, kde společně spravujete a vyhodnocujete reklamy na Facebook i Instagram.

Jak přidat Instagram profil do Business Manager

Pokud ještě nemáte Business Manager, přihlaste se do něj stejně, jako se přihlašujete k Facebooku. Prostředí možná vypadá na první pohled trochu složitě, ale brzy se v něm hravě vyznáte.

Business Manager vám pomůže snadno reagovat na příspěvky u reklam, sledovat je, vyhodnocovat a upravovat. Jakmile máte profil připravený, zvolte vlevo nahoře záložku Nastavení a možnost Instagramové účty. Klikněte na Přidat nový Instagramový účet a zadejte své uživatelské jméno a heslo pro Instagram. Zbytek práce za vás Business Manager udělá sám.

Jakmile budete mít hotovo, otevřete si ještě tzv. účet pro reklamu. V levém menu je Nastavení, tady klikněte na Účty pro reklamu, vyberte možnost Přidat. Tady můžete vytvořit nový nebo požádat o přístup k účtu někoho jiného (např. pro agentury).

Hotovo? Teď můžete spravovat svoje reklamy pro Instagram nebo Facebook, a to buď v Business Manageru nebo přímo v aplikaci Instagram.

Jak nastavit reklamu na Instagramu

Pokud chcete propagovat příspěvek, který už jste publikovali, bude to velice jednoduché. Vyberte si daný příspěvek a pod fotkou klikněte na tlačítko Propagovat.

V následujícím kroku si vyberete cíl, na který reklama povede – váš web, váš profil na Instagramu nebo Vaše výkladní skříň – tou Instagram myslí profil, adresu nebo telefon.

Pokud jste na začátku a chcete nabrat fanoušky na váš nový profil (který už ale samozřejmě obsahuje nějaké příspěvky), zvolte možnost Profil. Pokud naopak chcete přivést zákazníky na některou (třeba produktovou) stránku vašeho webu, zvolte možnost web.

Teď je na řadě výběr okruhu uživatelů. V dalším kroku si zvolíte, jestli spoléháte na Instagram, že vám vybere uživatele, kterým reklamu ukáže, sám. Okruh uživatelů se tady řeší podle lidí, kteří vás sledují nebo jim podobných. Cílit ale můžete i sami. V tomto případě si vybíráte lokalitu, zájmy, věk a pohlaví. V samotné aplikaci možnosti příliš rozšířené nejsou, podrobnější cílení pak najdete v Business Manageru.

Na závěr nastavíte rozpočet a délku trvání propagace. Reklama na Instagramu, pokud je dobře (tedy atraktivně) připravená, většinou přináší rychlé a efektivní výsledky. Nebojte se proto nastavit si reklam víc a porovnávat je mezi sebou.

Jak na označování produktů

Abyste mohli ve svých příspěvcích označovat produkty, musíte splnit dvě podmínky.

 1. Mít aktivní Business Manager pro Facebook (a propojený s účtem na Instagram).
 2. Mít na Facebook aktivní sekci Obchod.

Hotovo? V tom případě na svém profilu na Instagramu najděte Nastavení a v sekci Nastavení firmy možnost Nakupování. Tady si vyberete katalog produktů na Facebooku, který propojíte se svým účtem. Jakmile budete mít hotovo, můžete v příspěvcích označovat produkty z katalogu. Znamená to, že se na ně lidé mohou prokliknout přímo z příspěvku a vy se nemusíte trápit tím, že budete pořád dokola aktualizovat odkaz v bio, což byla až do teď jedna z mála možností, jak k příspěvku aktivní odkaz přidat.

Tolik k základnímu nastavení reklam. Práce s reklamami přímo v aplikaci Instagramu není nic složitého a zvládnete ji levou zadní. Jakmile s ní budete mít nějaké zkušenosti, doporučujeme přejít do Business Manageru a pracovat s reklamami přímo tam. Nabízí totiž mnohem zajímavější možnosti, jako je například propagace v InstaStories nebo podrobnější cílení.

Reklama v InstaStories

Trochu vyšší level je reklama která se zobrazuje ve Stories. Základem je ji pečlivě promyslet, aby byla dostatečně vhodná pro tento formát. Ideálně proto velmi atraktivně připravená, ale nepříliš umělá (protože by vyčnívala mezi ostatními nativními příspěvky uživatelů).

Vytvořit reklamu ve Stories už vyžaduje Business Manager. Pojďme se podívat, jak na to.

 1. Klikněte na zelené tlačítko Vytvořit ve Správci reklam.
 2. Vyberte způsob cílení příspěvku (například Návštěvnost).
 3. Zvolte publikum, upravte název sady reklam.
 4. V sekci Umístění zvolte Upravit umístění.
 5. Zvolte Instagram a případně další umístění (např. pouze ve Stories).

Na pravé straně se vám objeví náhled a pod ním je stručný odkaz Zobrazit požadavky na média. Ten vám poradí, jaký formát byste pro Stories měli připravit.

Dokončete reklamu tak, jak jste zvyklí. Celou dobu je potřeba pamatovat na to, že jde o reklamu pouze pro mobilní zařízení a že se na ni na desktopu nikdo dívat nebude. Tomu by měl odpovídat i formát.

Reklama na Instagramu je velmi intuitivní a nemusíte se jí bát. Principem této sítě a jejím kouzlem je především vizuální přitažlivost příspěvků, takže čím lepší budete mít obsah, tím méně se nadřete se samotnou propagací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *